Święto Plonów w Kobierzycach to już tradycja. Od lat rolnicy naszej gminy świętują zwieńczenie całorocznej, trudnej i wymagającej pracy w gospodarstwie. Tegoroczne dożynki gminne w Kobierzycach odbyły się w dniach 25-26.08.2018 r.

Pierwszego dnia na naszej scenie zaprezentowały się zespoły folklorystyczne, które gościliśmy podczas IX Festiwalu Kultury Ludowej. Program każdego z zespołów składał się z pięciu utworów. Po zakończonej prezentacji kapele otrzymywały pamiątkową statuetkę. Podczas festiwalu dokonano także wyboru najlepiej prezentujących się zespołów – przyznając nagrody publiczności. I miejsce przypadło Wesołym Nutkom, II miejsce Złotokłosym oraz Akordowi – III miejsce. Wieczorem, zaprosiliśmy mieszkańców naszej gminy na koncert Mateusza Mijala, zespołu Exelent oraz wspólnie bawiliśmy się podczas dyskotek i pod gwiazdami, którą poprowadził zespół Heaven.
Niedzielę rozpoczęła uroczysta msza święta koncelebrowana przez arcybiskupa Józefa Kupnego. Oprawę muzyczną podczas ceremonii wspólnymi siłami przygotował chór Diament z Kobierzyckiego Ośrodka Kultury, chór z Bielan Wrocławskich oraz z Tyńca nad Ślęzą. Przy asyście służb mundurowych, barwny korowód przeszedł ulicami Kobierzyc na stadion sportowy, gdzie odbyła się część oficjalna dożynek. Jak co roku nie mogło zabraknąć prezentacji przepięknych wieńców z tegorocznych plonów i zbóż, przygotowanych przez sołectwa i stowarzyszenia naszej gminy. Tradycją dożynek jest także misterium chleba, podczas którego przypominamy sobie symbolikę tego daru i wspólnie się nim dzielimy.
Dożynki w Kobierzycach obfitują w atrakcje. Na naszej scenie zaprezentowały się sekcje KOK: wokalne, zespół No Name, Jarzębina i sekcja tańca towarzyskiego z Bielan Wrocławskich. Specjalnie dla mieszkańców gminy Kobierzyce, zaprezentowali się także nasi przyjaciele z partnerskiej gminy w Czechach – zespół rockowy Graphite oraz pochodząca z Ostravy orkiestrę folklorystyczną Šmykňa.
Dla rodziców i ich pociech organizatorzy przygotowali warsztaty tematyczne, miasteczko rodzinne i dmuchańce. Klub Poszukiwaczy Tajemnic Przeszłości wybijał pamiątkową monetę, nawiązującą do obchodzonej w tym roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Na boisku sportowym, pod czujnym okiem instruktorów Kobierzyckiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, można było sprawdzić swoją kondycję podczas różnych sportowych zmagań. Na boisku rozegrano także turniej piłki nożnej, w którym wzięły udział piłkarskie sekcje KOSiR. Zwieńczeniem dożynek był koncert Kayah, który porwał kobierzycką publiczność. Po koncercie odbył się pokaz ognia.

Anita Kruczykowska