Kobierzycki Ośrodek Kultury wyszedł z edukacyjną inicjatywą, by zaprezentować postać wybitnego polskiego pianisty, pierwszego premiera II Rzeczpospolitej – Ignacego Jana Paderewskiego w formie prelekcji multimedialnej przygotowanej specjalnie z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Adresatem byli uczniowie starszych klas szkół podstawowych i ostatniej gimnazjalnej z gminy Kobierzyce. Wykład został zatytułowany „Ignacy Jan Paderewski – artysta, społecznik, patriota”.
Pomysł i realizacja należał do dr Izabelli Starzec-Kosowskiej, muzyka i doktora historii, która przygotowała to spotkanie na bazie unikatowych materiałów muzycznych i filmowych przedstawiających wybrane aspekty życia, działalności artystycznej, społecznej i politycznej sławnego polskiego pianisty.
Odbyły się cztery takie spotkania, w których uczestniczyło łącznie ok. 210 uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Odkrywców i Podróżników w Kobierzycach, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Romualda Traugutta z Pustkowa Żurawskiego i Szkoły Podstawowej im. UNICEF z Bielan Wrocławskich.