W sobotę 21 września 2019 roku bibliotekę w Kobierzycach oraz jej filie odwiedzili głodni wiedzy mali czytelnicy.

Wycieczka po czterech największych bibliotekach Kobierzyckiego Ośrodka Kultury rozpoczęła się w Kobierzycach, gdzie podczas lekcji bibliotecznej Danuty Krynickiej dzieciaki mogły się dowiedzieć czym jest biblioteka, po co istnieje i dlaczego czytamy. Uczestnicy lekcji byli bardzo aktywni i kreatywni. Kolejnym punktem programu była historia pisma – od piktogramu do alfabetu. Omawiano pierwsze malunki naskalne ludzi prehistorycznych, hieroglify oraz formy przekazywania opowieści i informacji na przestrzeni wieków. Kobierzycka lekcja zakończyła się zabawą w przekazywanie informacji w formie obrazkowej, podczas której dzieci próbowały zakodować tylko sobie znaną informacją a pozostali odgadnąć. Ostatnim etapem przygody w bibliotece głównej był konkurs z nagrodami. Wiedza z pisma obrazkowego z pewnością się przydała podczas rozwiązywania rebusów, których rozwiązaniem były tytuły znanych bajek.
W filii bibliotecznej w Bielanach Wrocławskich Aneta Siadaczka wraz z Bartoszem Krynickim przygotowali dla dzieci warsztaty plastyczne, podczas których można było stworzyć kubeczki z ulubionymi postaciami z bajek. Uczestnicy dowiedzieli się o funkcjonowaniu placówki oraz mogli obejrzeć jej zbiory książek dla dzieci. Wizytę zakończył konkurs z układanką z Kopciuszkiem.
Kolejnym przystankiem był Tyniec Mały, gdzie na dzieci czekał w filii bibliotecznej Daniel Pilarski z kolejnym zadaniem plastycznym – ulepieniem z modeliny breloczka w kształcie książki. Powstało wiele malutkich kolorowych książeczek. Po obejrzeniu zbiorów książek dla dzieci i komiksów nadszedł czas na kolejny konkurs. Była to krzyżówka pełna bajkowych haseł. Po krótkiej przerwie na drugie śniadanie wyruszono do Wierzbic. Tam w filii bibliotecznej Monika Sankowska zaproponowała dzieciom stworzenie własnego kolorowego przewodnika po bibliotekach Kobierzyckiego Ośrodka Kultury z użyciem naklejek, pieczątek, flamastrów, wycinanek z mapką gminy Kobierzyce i niezbędnymi informacjami. Po ich ukończeniu przystąpiono do ostatniego konkursu. Należało odnaleźć pięć różnic na obrazkach z „Krainy Lodu”.
Ostatnim etapem wycieczki było pasowanie na czytelnika oraz otrzymanie tytułu przyjaciela książek, który na pewno będzie służył w dalszych przygodach w naszych bibliotekach. Do zobaczenia mali czytelnicy!

Daniel Pilarski