W sobotnie popołudnie 2 czerwca 2018 roku już po raz dziesiąty, w sali widowiskowej Kobierzyckiego Ośrodka Kultury, spotkali się Kresowiacy oraz kochający tradycję i korzenie polskie.

Na jubileuszowe dziesiąte spotkanie przybyli Kresowiacy i ich rodziny, dzieci i młodzież ze szkół podstawowych gminy oraz jej mieszkańcy, a także goście: Maria Wilk – sekretarz gminy Kobierzyce i Czesława Muraczewska – przewodnicząca Związku Sybiraków oddział w Kobierzycach. W nostalgiczną wędrówkę po miejscach urodzenia i wspomnień zaprosiła pani Maria Wilk, kierując do wszystkich ciepłe słowa przywitania. Po nich nastąpiło wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego i fotograficznego, który stanowił II etap szerszego projektu konkursowego pn. „Gmina Kobierzyce – Moja Mała Ojczyzna”. Wystawę prac plastycznych i fotograficznych można było oglądać w holu przed salą widowiskową oraz w sali widowiskowej.
Część artystyczną spotkania zapewnił niecodzienny koncert artystów z Białorusi, laureatów festiwalu piosenki Anny German „Eurydyka” w Mińsku. Trasę koncertową po Polsce rozpoczęli koncertem w Kobierzycach, gdzie mieli bezpośrednią okazję spotkać się z potomkami Kresowiaków pochodzących z terenu obecnej Białorusi. Sam koncert był dla publiczności wielkim przeżyciem. Mądre i ponadczasowe teksty Anny German wciąż wzruszają. „Ubrane” w piękną warstwę muzyczną tworzą kanon najpiękniejszych polskich piosenek. Występujący artyści (co ciekawe, w większości z polskimi korzeniami) znać, że mieli bardzo osobisty stosunek do wykonywanych utworów. Ich interpretacje były bardzo piękne…
I tak – przy kawie, herbacie i słodkich jak mniód ciastach, rozmowach o swojej małej pierwszej ojczyźnie ze znajomymi, których nie widuje się na co dzień – upłynęło sobotnie popołudnie w Kobierzyckim Ośrodku Kultury.
A na zakończenie jeszcze krótka refleksja. Dziesięć lat temu zapraszając na I Spotkanie Kresowe nie spodziewaliśmy się, że aż tylu wspaniałych Kresowiaków mieszka na terenie gminy Kobierzyce. Przez ten czas niektórzy z nich odeszli, ale my zrobimy wszystko, aby podtrzymać tradycję tych spotkań w naszej gminie. Spotkań Kresowiaków i z Kresowiakami.

Ewa Gacek